preloader gif image
Bilgi Al:
Ana Sayfa  /  Halı Kullanma Kılavuzu

Halı Kullanma Kılavuzu

1- Halınızı daha uzun süre kullanmanız için, kullanım talimatına uygun ve özenli kullanmanız gerekmektedir

2- Halıların temizlenmesi şarttır. Temizlenmediği takdirde tozlar kullanıma bağlı olarak halının içine yerleşir.

3- Halı temizlik esnasında dövme ve çırpma gibi sert darbelere maruz bırakılmamalıdır. Halı temizliğinde süpürme işlemi; elektrikli süpürge ile halının hav ipliğinin süpürme yönünde yavaş hareketlerle yapılmalıdır.

4- Halı kesinlikle yıkanmamalıdır. Kullanım talimatına uygun olarak halı şampuanı köpüğü ile silinmelidir. Halı temizlendikten sonra uzun süre ıslak bırakılmamalı, kısa sürede kurutulmalıdır. Kurutma işlemi uzun süre güneş ışığı altında bırakılmadan yapılmalıdır. Direkt olarak halıya gelen güneş ışığı halıda deformasyon yapacaktır.

5- Halı şampuanı dışında kullanılacak maddelerden dolayı halınızda renk atması, renk farklılığı vb… gibi durumlar olabilir. Halı; deterjan, sert yüzey temizleyicileri, çamaşır suyu, tuz ruhu vs. gibi maddelerden uzak tutulmalıdır Unutulmamalıdır ki hiçbir leke çıkarıcı madde halınıza zarar vermeden bütün lekeleri asla çıkaramaz.

6- Açık zeminli halılar daha kolay leke ve kir gösterir aynı zamanda daha da zor temizlenir. Halı seçimi konusunda bu durumlar göz önüne alınmalıdır. Aksi takdir de kullanımda sıkıntılar yaşanabilir.

7- Halının veya serildiği zeminin nemli ya da ıslak bırakılması durumunda halıda küflenmeden kaynaklanan deformasyonlar olabilmektedir.

8- Halı üzerine konan ağır cisimler uzun süre aynı bölgede bulundurulmamalıdır.

9- Halı ürün cinsi ne olursa olsun; halınızı soba ve benzeri ısı cihazlarında uzak tutulması ile birlikte; sıcaklığı 50 ̊C ve üzerindeki maddelerden herhangi biri ile temas ettirmeyiniz.

10- Halının üzerine dökülen tüm sıvılar hemen emici bir bez, kâğıt havlu veya vakumlu bir süpürge ile halıdan sürtme işlemi yapılmadan emdirilmelidir. Dökülen maddenin cinsine göre leke çıkarma yöntemleri uygulanmalıdır. Unutulmamalı ki halınıza dökülen su dahi temizlenip kurutulmadığı takdir de leke yapacaktır.

11- Halılarımızda leke tutmama gibi bir özellik yoktur. Kullanım hatasına bağlı olarak oluşan lekeler için profesyonel halı temizleyicilerinden kullanım talimatlarına uygun olarak hizmet isteyebilirsiniz.

12- Halı kullanılmadığı durumlarda rulo halinde rutubetsiz olan bir yerde üzerine bir şey konulmadan muhafaza edilmelidir. Katlı biçimde saklanmamalıdır, muhafaza edilecek halıların arasına naftalin konulması gerekmemektedir.

13- Sıklığı fazla olan halıların yüzeyini sivri ve keskin uçlu cisimlerle çizmeyiniz, aksi takdirde düz duran halı havları, halının sıklığından dolayı tekrar düzelmeyecektir. Bu da halı havları üzerinde deformasyona yol açacaktır.

14- Uzun tüylü halılarımızın,  uzun süre yoğun kullanım trafiğinin olduğu bölgelerde kullanılmasına bağlı olarak zaman içinde iplik uçlarında yatma ve açılmalar görülebilir.

15- Ağırlık altında kalan halıların ağırlık kaldırılmadan çekilmesi durumunda overlok ve sırt örgüsünde yırtılmalar ve sökülmeler görülebilir.

16- Taşıma sırasında sert ve sivri cisimlerin halılara temasından kaçınılmalıdır.

17- Halı yüzeyinde; kullanım yoğunluğu çok olan bölgeler ile kullanım yoğunluğu az olan bölgeler arasında farklılıklar olabilecektir. Bunu önlemek için belirli aralıklarla halıların yeri ve yönü değiştirilmelidir. Bunu yaparak üretimden kaynaklanmayan gölgelenmelerin önüne geçilmiş olur.

18- Kesik elyafla üretilmiş ( yünlü ve akrilik ) halılarda bir miktar hav tüyü çıkması kaçınılmazdır. Düzenli olarak güçlü elektrik süpürgesi ile süpürüldüğü takdirde çok kısa sürede bu tüylenme yok denecek kadar azalacaktır.

19- Kesik uçlu halılarda ayak izleri görülebilmektedir. Bu durum, halıda kullanılan ipliğin parlaklığıyla doğru orantılıdır. Bu tip halıları alırken trafiği yoğun bölgelerde kullanılmamasına dikkat edilmelidir.

20- Daha önce alınmış bir halı ile sonradan alınmış aynı halı arasında fark olması kaçınılmazdır. İkinci halıyı alırken bu durumun göz önüne alınması gerekmektedir.

21- Aynı iki halıda, iplik lot farkından dolayı renk farklılıkları olması mümkündür.

22- Polypropilen (P.P) ve Polyester ( PES.) iplikli halılarda kullanılan elyafın özelliğinden dolayı kolay ve kısa sürede keçeleşme, deforme vb. gibi olumsuz durumlar gerçekleşebilir. Bu halıları alırken kullanım yoğunluğu az olan noktaların seçilmesi önemli bir husustur.

23- Halı sırtında etiketi olmayan, sökülmüş veya yırtılmış olan ürünler iade alınmamaktadır.

24- Viskon, Pamuk ve Rayon iplik kullanılarak üretilen halılarda, halı yapımında kullanılan elyaf suya karşı hassas olduğundan dolayı direkt su ile temasından kaçınılmalıdır. Bu tür ürünlerin temizliği nemli bez ile yapılmalıdır.